Kako odabrati pravi steznik za koleno?
Trenutno na tržištu postoji više od 10 različitih tipova kolenih ortoza i steznika. Odabir odgovarajuće ortoze bi trebalo da zavisi od dva glava faktora:
- Vrsta povrede
- Tip rekreativne ili sportske aktivnosti
Ortoze se generalno upotrebljavaju privremeno, ne preporučuju se kao dugotrajno rešenje jer dovode do slabljenja mišića oko kolena i otežavaju aktivnost i stabilnost kolena nakon njihovog skidanja. Prava pomoć na duže staze može se ostvariti dobro koncipiranim i doziranim vežbanjem.
Evo nekih karakteristika pojedinih tipova steznika:
Zatvoreni steznik za patelu
Ova ortoza se uglavnom koristi radi kontrolisanja otoka kolenog zgloba, i pogodna je za trčanje i brzo hodanje. Takodje, koristi se i kod slabo lokalizovanog bola u kolenu. Medjutim, ne preporučuje se kod svakodnevnih aktivnosti, niti kod onih sportskih kretnji koje uključuju čučanj ili penjanje na stepenice jer nema otvor za patelu, te stvara dodatni pritisak u patelofemoralnom zglobu pri fleksiji kolena većoj od 45 stepeni. Njegova prednost u odnosu na otvoreni tip steznika je u povoljnijoj mogućnosti klečećeg položaja, što je od značaja u pojedinim fizičkim aktivnostima i sportskim kretnjama.
Otvoreni steznik za patelu
Otvoreni steznik ima širu upotrebu u odnosu na zatvoreni, osim što je povoljnija za svakodnevnu upotrebu, kao i za decentriranu čašicu ili nakon njenog iščašenja. Postavlja se tako da silikonski stabilizacioni prsten svojim unutrašnjim rubom potpuno obuhvati čašicu, a naročito je važno da spoljašnja ivica čašice dobro nalegne na taj rub.
Ortoza za koleno sa šarkama
Ovaj tip ortoze se obično prepisuje od strane ortopeda ili sportskih lekara, i to u slučajevima nakon operacija ligamenata kolena. Ovo je jedini tip ortoze koji se nosi pri svakom osloncu i hodu, dok se ortoza potpuno ne skine. Medjutim, treba imati na umu da primena ortoza sa metalnim delovima u većini sportskih aktivnosti nije dozvoljena.
Elastična stabilizaciona ortoza za koleno
Pogodan je za primenu u sportu jer nema metalnih delova, i najčešće se preporučuje u periodu nakon rehabilitacije, na početku situacionog treninga.
Steznik za ligament patele
Ortoza funkcioniše tako što predstavlja sekundarno uporište opterećenog ligamenta, rasterećujući silu na sve njegove delove. Najčešće se upotrebljava kod pojave bola na jednom od pripoja ligamenta patele pri trčanju ili skokovima.
- KME Internet u ortopediji 2 – društvene mreže - 03/25/2015
- KME Internet u ortopediji 1 – izvori podataka - 03/25/2015
- CoreFitMax - 03/29/2012
operisao sam meniskus i ligamente desnog kolena pre dve godine i oporavio se,kupio bih neki steznik ili ortozu za koleno da bih nastavio da se bavim fudbalom.Nisam najbolje upucen u ta pomagala pa bih voleo da cujem vas savet
Ako je oporavak potpun, pokreti punog obima i bezbolni, i ako su testovi stabilnosti kolena uspešni, onda ortoza nije ni neophodna. Naravno, možete koristiti jednostavni steznik koji ima proprioceptivni efekat (pomaže u kontroli pokreta i balansiranju snage mišića). Za profesionalno bavljenje fudbalom, treba imati u vidu da je operisano koleno slaba tačka i da može doći do novih povreda prilikom grubih startova. Kod rekreativnog igranja to nije čest slučaj.
U svakom slučaju, najvažnije je redovnim i ciljanim vežbanjem održavati dobru motornu kontrolu operisane noge, a proprioceptivni trening je za to veoma efikasno rešenje.
Dr Duško Spasovski